Rozdiely Psychológ / Psychoterapeut / Psychiater
Psychológ
Psychológ je vysokoškolsky vzdelaným odborníkom, ktorý úspešne absolvoval odbor „psychológia“. Jedná sa o absolventa takzvanej „jednoodborovej psychológie“, ktorý tak získal vzdelanie v danom odbore a môže sa pri splnení ďalších podmienok venovať poskytovaniu psychologických služieb. Tie spočívajú najmä v diagnostike a poradenstve (podávaní informácii o danom probléme).
Podľa oblasti, v ktorej psychológ pracuje, môžeme hovoriť napríklad o psychológovi klinickom, poradenskom, školskom, dopravnom alebo pracovnom.
Psychológovia teda pracujú vo viacerých rezortoch a ich práca je upravená aktuálne platnou legislatívou, vzťahujúcou sa na ten – ktorý rezort.
Psychológ nepredpisuje lieky a nie je odborníkom na medikamentóznu liečbu klienta. Za týmto účelom psychológ odporúča klientovi návštevu psychiatra.
Psychológ nie je sám o sebe psychoterapeut, pokiaľ nemá získané psychoterapeutické vzdelanie.
Psychoterapeut
Psychoterapeut má okrem vysokoškolského vzdelania absolvovaný dlhodobý psychoterapeutický výcvik. Základný výcvik je zväčša v trvaní troch až štyroch rokov. Následne má absolvovaný supervízny výcvik, ktorý býva v trvaní jedného až dvoch rokov. Psychoterapeutom sa teda človek stáva zhruba po päť ročnej príprave na toto povolanie.
Psychoterapeut je vysokoškolsky vzdelaný odborník v oblasti psychológie, sociálnej práce, špeciálnej alebo liečebnej pedagogiky, ale tiež lekár. V súčasnosti možno natrafiť i na psychoterapeutov, ktorí vyštudovali aj iný vedný odbor akú vyššie uvedené.
Psychoterapia rozpoznáva množstvo psychoterapeutických smerov, ktoré vychádzajú z rôznej filozofie a teda z rôzneho pohľadu na človeka. Taktiež sa jednotlivé smery líšia v prístupe ku klientovi a v metódach alebo technikách práce. Každý klient si tak môže vybrať metódu, ktorá najviac vyhovuje jeho nárokom. Niektorí terapeuti vo svoje práci využívajú zároveň niekoľko metód alebo psychoterapeutických smerov.
Psychoterapeutické stretnutie je spravidla osobné a má dĺžku cca: 50 min. Psychoterapia môže byť individuálna, párová, alebo skupinová. Okrem „rozprávania sa o probléme“ psychoterapeut môže využívať nácvik, pohyb, expresu a nemusí sa nutne obmedzovať iba na vedenie dialógu.
Psychoterapeut nepredpisuje lieky, ale pôsobí psychologickými prostriedkami na zmenu aktuálneho stavu klienta a teda na odstránenie jeho ťažkostí.
Psychiater
Psychiater je lekár so špecializáciou „psychiatria“. Jedná sa výhradne o zdravotníckeho pracovníka. Jeho pomoc pacientovi spočíva najmä v predpisovaní medikamentóznej liečby a podávaní informácii o danom duševnom ochorení, prípadne v odporúčaní vhodnej metódy liečby.
Medikamentózna liečba je pri niektorých typoch duševného ochorenia nevyhnutná. Často sa jedná o tlmenie, alebo odstránenie symptómov ochorenia, či duševnej nepohody. V tomto prípade je odporúčaná psychoterapia, ktorá dokáže odstrániť samotnú príčinu vzniknutého stavu a ustanoviť pocit životnej pohody človeku, ktorý takúto pomoc vyhľadá.
Psychiater bez psychoterapeutického výcviku rovnako ako psychológ, nemá kompetencie na vedenie psychoterapeutického procesu.
Čo je psychoterapia
Psychoterapia je zámerné upravovanie narušenej činnosti organizmu (choroby, poruchy) psychologickými prostriedkami s cieľom liečby. K psychologickým prostriedkom patrí slovo, mimika, mlčanie, emotivita a emočné vzťahy, učenie, manipulácia prostredím a iné. Narušenie činnosti sa môže týkať psychických procesov a osobnosti, alebo somatických procesov a orgánových funkcií.
Metódy psychoterapie sa v jednotlivých psychoterapeutických smeroch líšia. Môže sa jednať o metódu vedenia rozhovoru, metódu nácviku, metódu priamej práce s telom klienta – takzvaný body-work. V psychoterapii je možné sa orientovať na minulosť (analýzu minulých zážitkov), prítomnosť (poznávanie aktuálneho prežívania) ako aj budúcnosť (plánovanie akcie) klienta.
Spravidla všetky terapeutické smery považujú za najpodstatnejšie pre úspech terapeutovho pôsobenia najmä terapeutický vzťah s klientom a psychologické bezpečie prostredia, v ktorom sa takýto vzťah realizuje. Psychoterapeut Vám teda musí vyhovovať aj ako človek.
Psychoterapia je dlhodobejší proces. Nejedná sa o jednorazové sedenie. I z tohto dôvodu hovoríme o psychoterapeutickom procese. Jeho dĺžka môže byť 5-10 sedení, ale proces terapie môže trvať i niekoľko desiatok sedení. Rozhodne by sa však nemalo jednať o proces, ktorý je celoživotný alebo bez prerušenia trvajúci niekoľko rokov. Dĺžka vzájomného stretávania sa s psychoterapeutom je predmetom kontraktu, ktorý je potrebné dohodnúť hneď v začiatku terapie.
Dôležitým aspektom psychoterapeutického procesu je jeho dynamika (frekvencia). Spravidla najlepšia dynamika sa dosahuje v hodinových (50 min.) sedeniach raz do týždňa. Menšia frekvencia, ako sú dve hodiny za mesiac je nedostačujúca pre udržanie uspokojivej dynamiky, čo má za následok zmenšenie efektu psychoterapie.
Kedy vyhľadať psychoterapeuta
Moderný trend je využívanie psychoterapeuta ako pomocníka a sprievodcu, ktorý Vám svojim pôsobením môže ušetriť množstvo času a pomôcť Vám využívať Vaše aktuálne kapacity pre rýchle a efektívne riešenie Vašich osobných dilem, konfliktov alebo životných ťažkostí.
Psychoterapeuta, či poradcu môžete vyhľadať kedykoľvek potrebujete, alebo oceníte pomoc pri zvládaní životných ťažkostí. Nemusí Vám byť diagnostikované psychiatrické ochorenie, ani nemusíte mať pocit, že ste „blázon“ alebo sa cítiť inak duševne hendikepovaný.
V modernej dobe, ktorá je charakterizovaná vysokou mierou stresu, životného tempa a zároveň vysokou premenlivosťou sa čoraz častejšie stáva, že i psychicky zdravý jednotlivec zaznamenáva vo svojom živote prechodné ťažkosti v napĺňaní svojich životných úloh, alebo výraznejšie narušenie životnej pohody. Je preto iba na jeho uvážení, či vyhľadá odbornú pomoc, alebo sa „potrápi“ s ich zvládaním sám.
Psychoterapia nie je cielená iba na obnovu duševného zdravia, ale aj na jeho posilnenie a slúži ako efektívny prostriedok osobnostného rozvoja a podpory zdravia fyzického.
Ako efektívna pomoc v zmysle liečby, pôsobí psychoterapia efektívne v nasledovných prípadoch:
Krízová intervencia
- Keď má človek vážny problém vyrovnať sa s určitou životnou udalosťou a zvládať svoje emócie a to napríklad pri strate blízkeho, nevere partnera/partnerky, ponížení zo strany autority, strate spoločenského statusu, alebo po zážitku traumatickej udalosti. Taktiež pri výraznejšej životnej zmene či, pri príprave na takúto zmenu ako je napríklad pôrod, rozvod, nástup do školy a zamestnania, zmene bydliska alebo práce. Často sa jedná o krátkodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Odporúčaná je individuálna forma poradenstva a psychoterapie.
Neurotické ťažkosti
- Neurotické ťažkosti sú tie, ktoré majú dopad na životnú pohodu človeka. Nie sú tak vážne, aby zabraňovali jeho adekvátnemu fungovaniu, majú však za následok prežívanie nepríjemných emočných stavov, neprimerané reagovanie na rôzne situácie a prežívanie silného pocitu úzkosti. Prítomná môže byť zaneprázdnenosť vnútornými konfliktami, či vtieravými myšlienkami. Jedná sa o najbežnejšie ťažkosti, ktoré prežívame všetci. Niekedy však v miere, ktorá vážnejšie zasahuje našu aktuálnu, alebo dlhodobú životnú spokojnosť. Často sa jedná o strednodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Odporúčaná je individuálna a skupinová forma poradenstva a psychoterapie.
Porucha spánku
- Ak je podmienená psychickými faktormi, potom je psychoterapia neraz rýchlou a účinnou formou pomoci. Je možné sa tak vyhnúť nutnosti požívať lieky na lepšie zaspávanie a teda aj vzniku závislosti na nich. Často sa jedná o krátkodobý, až strednodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Odporúčaná je individuálna forma poradenstva a psychoterapie.
Psychosomatické ťažkosti
- Keď stresory vyvolajú telesné ochorenie, poprípade zhoršujú jeho priebeh, alebo keď nevyriešené vnútorné, či vzťahové konflikty vedú k telesným symptómom, ktoré sa nedajú vysvetliť poškodením príslušného orgánu na základe medicínskej teórie. V tomto prípade metódy klasickej medicíny zlyhávajú a človek neraz prepadá pocitu beznádeje v snahe o liečbu takýchto ťažkostí. Navštevovanie psychológa bez psychoterapeutického vzdelania zväčša neprináša uspokojivé výsledky. Najúčinnejšou metódou liečby v týchto prípadoch je psychoterapia. Často sa jedná o strednodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Odporúčaná je individuálna forma poradenstva a psychoterapie.
Funkčné sexuálne poruchy
- Tieto sú dobre liečiteľné psychoterapiou a nezriedka sa efekt dostaví pomerne rýchlo. Túto oblasť je však ďalej možné rozvíjať. Preto poradenstvo, či psychoterapia v tejto sfére môže byť aj dlhodobejším procesom sebapoznávania. Následne je možné viesť uspokojivý sexuálny život, alebo eliminovať partnerské problémy tohto druhu. Často sa jedná o krátkodobý, až strednodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Odporúčaná je individuálna, párová a skupinová forma poradenstva a psychoterapie.
Depresie
- Tiež patria medzi poruchy dobre liečiteľné psychoterapiou. Existujú typy depresií, ktoré nie sú dostatočne liečiteľné psychofarmakami a ako účinnejšia sa pri nich ukazuje psychoterapia. Pri depresiách vyžadujúcich si liečbu psychofarmakami, je účinná psychoterapia vždy nápomocná. V tomto prípade sa môže jednať tak o krátkodobý, strednodobý, ako aj o dlhodobý proces psychoterapie a poradenstva. Odporúčaná je individuálna a skupinová forma poradenstva a psychoterapie.
Psychotické ochorenie / schizofrénia
- Psychoterapia v súčinnosti s farmakoterapiou robí priebeh ochorenia pre človeka lepším a prináša mu vyššiu kvalitu života. Taktiež mu pomáha sa úspešnejšie socializovať a byť samostatnejší pri napĺňaní svojich potrieb. V týchto prípadoch je nutné rátať s jej dlhodobým navštevovaním. Podporné stretnutia uspkutočňované s menšou frekvenciou len párkrát do roka, ale po dlhšiu dobu, môžu mať výrazný vplyv na nárast životnej pohody u klienta. Často sa jedná o strednodobý a dlhodobý proces psychoterapie, alebo poradenstva. Avšak aj krátkodobá podpora psychoterapie a poradenstva, najmä v čase prepuknutia ochorenia má svoj veľký podporný efekt. Odporúčaná je individuálna a skupinová forma poradenstva a psychoterapie.
Posttraumatická stresová porucha
- Táto porucha je podmienená zážitkom extrémneho ohrozenia, pričom niekedy táto porucha trvá len krátko, ale v nemalom percente môže pretrvávať aj mnoho rokov. Napríklad. hrôza z prepadnutia, alebo znásilnenia sa opakuje v nočných snoch, alebo situáciách cez deň. Je narušený pokojný spánok a človek zažíva istý nepokoj spôsobený vyššou dráždivosťou na nepríjemné podnety. Účinnou psychoterapiou je možné tieto druhy nepríjemného prežívania reality výrazne zmenšiť, ale taktiež úplne eliminovať. V tomto prípade sa často jedná o strednodobý proces psychoterapie a poradenstva. Odporúčaná je individuálna a skupinová forma poradenstva a psychoterapie.
Rodinné a vzťahové problémy
- Narušenie rodinných vzťahov, alebo problémové správanie niektorých členov rodiny sú častou príčinou vyhľadania odbornej pomoci. Či už sa jedná o vzťahy medzi deťmi navzájom, deťmi a ich rodičmi, alebo o vzťah medzi partnermi, jedná sa vždy o dôležité vzťahy nášho života. Ich náprava a korekcia, alebo harmonizácia a zdokonaľovanie má obrovský dopad na životnú pohodu a šťastie všetkých ich účastníkov. Preto si neraz zasluhujú zvláštnu pozornosť a podporu odborníka. V tomto prípade sa často jedná o strednodobý proces psychoterapie a poradenstva. Odporúčaná je individuálna, párová, alebo rodinná forma poradenstva a psychoterapie.
Rizikový vývin dieťaťa
- Životná pohoda dieťaťa je neraz narušená zvýšenou formou záťaže najrôznejšieho druhu. Náhle a výrazné zmeny, narušenie dôležitého vzťahu, zlyhávanie v snahe začleniť sa do kolektívu, alebo zlyhávanie pri podávaní výkonu, sú častými príčinami vzniku obtiaží detskej duše. Neraz je potrebné, aby okrem podávania pomoci dieťaťu, pomoc prijali aj jeho najbližší. Podpora zázemia dieťaťa je neraz kľúčová v snahe uľaviť jeho ťažkostiam. V tomto prípade sa často jedná o strednodobý proces psychoterapie a poradenstva. Jeho súčasťou môže byť širšia časť rodinného systému. Odporúčaná je individuálna, párová, rodinná forma poradenstva a psychoterapie a samozrejme poradenstvo a psychoterapia dieťaťa.
Ako si vybrať správneho psychoterapeuta
Pri výbere psychoterapeuta je vhodné zvážiť:
- Vysokoškolské vzdelanie (odbor).
- Typ absolvovaného psychoterapeutického výcviku (metódu práce).
- Rozsah psychoterapeutického vzdelania (základný výcvik, supervízny výcvik).
- Dohľad nad kvalitou práce psychoterapeuta, ktorú zabezpečuje pravidelnou supervíziou svojej práce akreditovaným supervízorom.
- Charakter jeho doterajšej praxe a odborné skúsenosti.
- Jeho schopnosť vytvárať s Vami empatický a akceptujúci vzťah
- Pohlavie psychoterapeuta
To či psychoterapeut alebo poradca je, alebo nie je zdravotníckym pracovníkom, alebo je praktikom tej ktorej psychoterapeutickej školy, nie sú sami o sebe známkami kvality. Rovnako nemusí byť známkou kvality dĺžka praxe, alebo rozsah psychoterapeutického vzdelania. I keď sú to všetko faktory, ktoré majú dopad na štýl a kvalitu terapeutickej a poradenskej práce.
Okrem charakteru vzdelania a jeho dĺžky, ako aj rozsahu praxe, považujeme za dôležité, aby bol psychoterapeut pod priamou supervíziou a teda „pod dohľadom“ svojich kolegov, od ktorých čerpá odborné usmernenie, ak je to potrebné. To má zásadný dopad na ochranu klienta pred nevhodnými, alebo poškodzujúcimi postupmi toho ktorého psychoterapeuta alebo poradcu.
Pokiaľ Vám Váš psychoterapeut, alebo poradca nevyhovuje alebo prestal vyhovovať, nebojte sa to s ním odkomunikovať a o danej téme diskutovať a v prípade neúspechu vyhľadať inú osobu, ako Vášho psychoterapeuta, či poradcu.